SSL Sertifikası Önemi Nedir Neden Yapılır

ssl sertifikası önemi nedir neden yapılır

SSL Sertifikası Önemi Nedir Neden Yapılır

Tarayıcılar SSL konusunda önemli adımlar attı ve SSL kullanmayan siteleri “Bağlantı güvenli değil” veya “Bu siteye bağlantınız güvenli değil” olarak işaretledi.SSL konusuna önem verilmesinin sebebi, SSL sertifikalı sitelere olan bağlantılar sunucu ve kullanıcı arasında şifrelenmekte olduğundan önem arz etmektedir. SSL sayesinde, bir sayfada kullanıcı girişi yapıyorsanız bu bilgilerin üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesini önlemede önemli bir adım atılmış olunur.

SSL sertifikalarına Google oldukça önem vermektedir. SEO açısından ise SSL sertifikası bulunan sitelere daha fazla önem vereceğini belirtmiştir.

SSL Sertifikasının Amaç ve Faydaları Nedir?

SSL farklı 2 amaç için geliştirilmiş bir güvenlik sistemidir.

1- Site ziyaretçisinin bilgisayarı ile internet sitesi arasındaki bilgi akışının özel bir şifreleme yöntemi ile şifrelenmesi ve aradaki herhangi bir yazılım ile dinlenmesinin önlenmesini sağlayan bir teknolojidir. internet sitelerinde https: ile başlayan bağlantılar SSL kullanır.

2- OV ve EV türündeki SSL sertifikaları, bir firma ya da kuruluşun resmiyetini belgeler.

Örneğin:
Sitenizde EV SSL bulunduğunu varsayalım. Tarayıcı adres çubuğunda yeşil olarak renklendirilen firma ünvanınız sayesinde, internet ortamında gerçek bir firma olduğunuzu sitenizi ziyaret edenlerin doğrudan anlamasını sağlayacaktır. Bu sertifikalar uluslararası yetkili kuruluşlarca verildiği için internetin resmi belgeleri niteliğindedir.

https://www.orneksiteismi.com adresinde kullanılan SSL bir EV SSL’dir.

SSL Türleri Nelerdir?

1- Standart SSL ya da DV (domain validation – domain doğrulama):

Yalnızca alan adının doğruluğu kontrol edilir. Veri güvenliği açısından diğer sertifikalardan farkı yoktur.

2- OV SSL (organization validation – kuruluş doğrulama) :

Firma, dernek, vakıf vb. kuruluşların resmi tüzel kişiliğini site ziyaretçisine ispat eder. Ziyaretçi SSL tıkladığında firmanın resmi bilgilerini görür. Böylece bir güven ortamı hedeflenir.

3- EV SSL (Extented Validation – kuruluş doğrulama)

Firma, dernek, vakıf vb. kuruluşların resmi tüzel kişiliğini adres satırında yeşil zemin üzerine yazılı olarak site ziyaretçisine ispat eder.

Örnek kullanım:

https://www.orneksiteismi.com adresinde kullanılan bir EV SSL’dir.

Örnek görüntü :

OV ve EV SSL türlerinde web sitesinin alt köşesinde aşağıdaki gibi site güvenlik mührü SSL sağlayıcı tarafından gösterilir.

Site güvenliği açısından bütün SSL’ler aynıdır.

orneksiteismi.com müşterileri kendi web sitelerinin yönetim panellerinde bulunan “Modül Market” bölümünlerinden sitelerine SSL ekleyebilirler.

SSL sertifikası için çalıştığınız internet firmanızla iletişime geçerek SSL alım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
Web sitenizi kendiniz yönetmiyorsanız yönetici firmanızla görüşmenizde fayda vardır.