Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

YouTube videoları ile para kazanma son dönemlerde birçok kişinin başvurduğu bir yöntem. Üstelik gerçekten YouTube üzerinden gittiği gelir elde edenler var. YouTube para kazanma yolları neler? İşte merak ettikleriniz…

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, para kazanabileceğimiz yeni ve yenilikçi yollar ortaya çıkıyor. Biraz sıra dışı ama son derece ilginçler. Bu yollardan biri, herkese video oluşturarak para kazanma şansı veren bir platform olan YouTube. Gelir kaynağı YouTube’un viral videolarından olan hayal edilemez sayıda insan var. Ancak insanlar genellikle bir videonun para kazanmanıza nasıl yardımcı olabileceği konusunda kafa karışıklığı yaşıyor. Size yardımcı olmak için, YouTube videolarından nasıl para kazanılır sorusunun yanıtını araştırdık.

Youtube Para Kazanma

Youtube nasıl para veriyor? Bu sorunun yanıtını birçok kişi merak ediyor. Bazı insanlar için gizemli bir şeydir. Bu şüpheleri gidermek için YouTube’un nasıl bir gelir kaynağı olabileceğini anlatacağız.

YouTube’da, eğlenmek için, belirli bir neden veya başka bir eğlence türü için videolar hazırlarsınız. Youtube para kazanma şartları başında yüklediğiniz videoların telif hakkı olmaması çok önemli buna dikkat etmeniz gerekiyor. Videonuz buna uymazsa, videodan para kazanamazsınız. YouTube’un telif hakkını ihlal eden videolar için AdSense para ödemez. Her bir reklam tıklaması sizin için bir gelir sağlar ve her görüntüleme de reklam getirisi ile elde edilen gelirden daha az olsa bile getiri sağlayacaktır.

En önemlisi, kazancınızı etkileyebilecek iki faktör vardır. Birincisi, reklam türleri ve ikincisi, reklamların fiyatlandırmasıdır.


Youtube’da Görüntülenen Reklam Türleri

YouTube’da farklı reklam biçimleri var. Doğru reklamı seçmek, görünümleri ve geliri etkileyebilir. Ancak, şüpheniz varsa, tüm Reklam biçimlerini seçin. Bu, reklamlardan hangisinin veya kaç tanesinin gösterileceğine karar vermek YouTube’a kalacağı için size yük getirecektir. Çeşitli Reklam türleri aşağıdaki gibidir:

Görüntülü Reklamlar

YouTube’u masaüstünüzde açtığınızda, görüntülü reklamlar videoların sağ tarafında görünür. Bu reklamlar 300 x 250 veya 300 x 60 boyutundadır.

Atlanabilir Video Reklamlar

YouTube’u açtığınızda, genellikle videonun başında bir reklam görünür. Bu tam boyutlu reklamlar, 5 saniye sonra atlanabilecek bir etiketle birlikte gelir. Bu reklamlara atlanabilir video reklamlar denir. Bunlar arasında başlangıç, bitiş video ile veya herhangi bir yerinde eklenebilir video yer alır.


Yer Paylaşımlı Reklamlar

Yer paylaşımlı reklamlar, YouTube’a yalnızca bir masaüstü cihazla eriştiğimizde görünür. Bu reklamlar videonun alt kısmında görünür. İki boyuttadır: 468 x 60 veya 728 x 90.

Sponsor Kartları

Sponsor kartlar, videoda ürünler bulunan ekran kartlarıdır. Hem masaüstünde hem de mobil cihazda görüntülenir.

Youtube Videolarından Para Kazanma Adımları

YouTube’dan para kazanmak için seçtiğiniz reklam ne olursa olsun, bu adımları izlemenizde fayda var:

  1. İlk önce, YouTube hesap simgenizi tıklayın. Şimdi YouTube gösterge tablonuza ve ardından ‘ Creator Studio ‘ ya gidin.
  2. Daha sonra, Creator Studio panosundan, ‘Kanal’ sayfasına gitmeniz gerekir. Sol kenar çubuğundaki Kanal menüsünün altında bulunur.
  3. Ödemeyi merak ediyorsanız, SSS bölümüne gidin. Oradan, ödeme adımlarının ne olduğuna dair ayrıntılı bir cevap alacaksınız.
  1. Son olarak Para Kazanma seçeneğine tıklayın. Ülkenizi, kanalınızın anahtar kelimelerini ve Müşteri Kimliğinizi ekleyerek AdWords hesabınıza bir bağlantı dahil tüm seçenekleri doldurun (doğrulanmış bir hesabınız yoksa bir hesap oluşturmanız gerekir).
  2. Şimdi, AdWords’ü etkinleştirdiğiniz google hesabını açın. Bu google hesabı da kanalla ilişkilendirilen hesap olacaktır.
  3. Şimdi, AdWords’ü etkinleştirdiğiniz google hesabını açın. Bu google hesabı da kanalla ilişkilendirilen hesap olacaktır.
  4. Videolarınız para kazanma için uygun olduğunda, yükleme işareti videoların yanında dolar işareti olan yeşil bir kutu gösterecektir.
  5. Şimdi bir AdWords hesabını YouTube kanalınızla ilişkilendirmelisiniz. AdWords hesabı ücretsiz olarak ayarlanabilir, yani ücret alınmaz. AdWords hesabını ayarlamak için ihtiyacınız olacak: bir banka hesabı veya paypal hesabı ve geçerli bir posta adresi. Youtube para kazanma aktif etme işlemi de bu sayede tamamlanmış olacaktır.

Bundan sonra sadece beklemek ve izlemek gerekir. Hesabınız doğrulandıktan sonra, AdWords sizi postaları kullanarak güncelleyecektir.

Artık gerekli araçlara sahipsiniz, nasıl etkileyici olacağınızla ilgili kazanç sağlayan popüler bir Youtuber olmayı öğrenmek için önünüzde hiçbir engel yok.