En iyi 5 Ücretsiz Web Sitesi Test Aracı 2020

En iyi 5 Ücretsiz Web Sitesi Test Aracı 2020

Bir web sitesine sahip olmanın avantajlarının yanı sıra sorumlulukları da çoktur. Web sitenizin diğer sitelere göre eksiklerini bir bakışta anlamanız zor olabilir. Bunun için genelde farklı web sitesi test araçlarından faydalanırız ancak hangi aracın ne kadar güvenilir olduğunu da bilmemiz gerekiyor. Bu yüzden E-Reklam olarak en popüler araçları test ettik ve kendi kriterlerimize göre bir sıralamaya soktuk. Bu yazımızda sizin için belirlediğimiz En iyi 10 web sitesi test aracını beğeninize sunuyoruz.

 

Web Sitesi Test Aracı Nedir?

Web sitelerimizin gerek seo gerek kodlama düzeni yönünden ne kadar yeterli olduğunu kendi gözlemlerimiz ile anlamamız zor olabilir. Doğal olarak site sahipleri hatta webmasterlar bile o kadar çok kriter arasından nelerin eksik olduğunu anlamakta zorlanabiliyor. Bunun için Web sitesi seo test araçları ya da web sitesi test araçları kullanmak çözüm olabilir ancak hepsi tabiri caizse farklı telden çalmakta. Gerek kullanıcılar gerek webmasterlar, tam olarak hangi web sitesi test aracının dediklerine kulak asmaları gerektiğini şaşırabilir. Ücretli test araçları bu konuda çok fazla detaylı bilgi verebilir ancak genel olarak baktığımızda kullanıcıların ücretli test araçlarına ücret ödemek istemediğini görüyoruz. Bu yüzden 2019’un en iyi 10 ücretsiz web sitesi test aracını bir araya getirdik.

Web Sitesi Test Araçları Nasıl Çalışır?

Bu sorunun cevabı test aracından test aracına farklılık gösterebilir. Genel mantık olarak web sayfanızın linkini(adresini) girdiğinizde araç o sitenin kodlarını incelemeye başlar. Kendisine önceden belirlenmiş kriterler doğrultusunda eksik gördüğü yerleri not ederek test sonucunda size gösterir. Bazı araçlar sitenin hızını test ederken bazıları sadece ufak tefek başlık etiketi hataları gibi kod hatalarını test eder. Bazıları mobil uyumluluğu test ederken yine bazıları güvenliği test edebilir. Bazı araçlar ise tüm bunların hepsini bir arada test edebilir. Biz de seçerken en doğru sonuç verdiğine inandığımız ücretsiz web sitesi test araçlarını sizlere sunuyoruz.

 

 

 

1- Neilpatel Seo Analiz Aracı

 

Neilpatel bir çok ücretsiz seo analiz aracı arasında sayfayı en çok didikleyen seo öncelikli web sitesi test aracı diyebiliriz. Diğer web sitesi test araçlarının yanı sıra web sitesini analiz ederken tek bir sayfaya bakmak yerine tüm sayfaları analiz eder. Organik anahtar kelimelerinizi bulur, hatalarınızın önem derecesine göre listesini çıkararak size verir. Tek bir araç ile backlink kontrolü, hız testi, genel kod analizi ve anahtar kelime analizi yapabilirsiniz. Tüm bu özellikleri ücretsiz şekilde sunmasının tek dezavantajı Türkçe dil desteği olmaması diyebiliriz. Açıkçası bunu da büyük bir dezavantaj olarak görmediğimiz için bu web sitesi test aracını listemizin ilk sırasına yerleştirdik.

 

 

2- GTMatrix Hız Testi Aracı

kurumsal web sitesi yaptırırken hız faktörü

 

Açıkçası GTmetrix için işini en iyi yapan web sitesi hız testi araçlarından biri dersek yalan olmaz. Ücretsiz olmasına rağmen sitenizi en profesyonel şekilde analiz ederek nelerin eksik olduğunu bir bir söyler. Belirlediği kriterlerini en yeni web sitesi hızlandırma teknolojilerine göre belirler. Resimlerin her birini analiz edip iyi bir optimizasyon ile %kaç tasarruf edeceğinizi söyler. Yüklenen stil ve javascript dosyalarını kontrol ederek olması gereken boyutun ne kadar üstünde olduklarını birleştirme ile ne kadar tasarruf edeceğinizi söyler. Yine tek dezavantajı Türkçe dil desteğinin olmamasıdır ancak zaten bir çok site analiz aracında böyle bir dil desteğinin mevcut olmadığını düşünürsek GTmetrix listemizin ikinci sırasına yerleşebilir.

 

 

3- Website Grader

 

Website Grader sitenize tabiri caizse bir kuş bakışı bakarak temel en gerekli şeyleri kontrol ederek analiz eder. Analiz yapmak ve sonuçlarını uzun uzun değerlendirmek için pek zamanınız yoksa fazlasıyla kullanışlı bir araç diyebiliriz. Sitenizin hızını, seo puanını güvenliğini ve mobil uyumluluğunu değerlendirerek bir rapor çıkarır. Türkçe dil desteği yoktur.

 

4- Google Mobil Uyumluluk Testi Aracı

 

Web siteniz dışarıdan bakıldığında mobil uyumlu gibi görünebilir. Ancak önemli olan size göre sorunsuz olan bu mobil uyumluluğun google gözünde neye tekabül ettiğidir. Google sitenizi eğer tamamen sorunsuz ve mobil uyumlu olarak görüyor ise mobil öncelikli dizin adını verdiği dizine yerleştirir ve mobil aramalarda rakiplerinize masaüstü aramalara göre fark atabilirsiniz. Aracın tek işlevi mobil uyumluluğu test etmesi gibi görünse de bu konuda en kesin bilgiyi alacağınız araçtır. Üstelik Türkçe dil desteği de mevcut.

 

 

5- Rankgen Seo Analiz Aracı

 

Rankgen henüz beta aşamasında olsa da çoğu web sitesi analiz aracından daha işlevli olduğu için listemizin 5. sırasına yerleştirme gereği duyduk. Rankgen seo analiz aracı sayfanızı baştan sona analiz eder ve bulduğu hatalara göre size A ile F arasında bir harf notu verir. Rankgen seo puanınızı, alan adınızı, site hızınızı yani performansını, site güvenliğini (SSL Sertifikasını) ve sitenizin sosyal medya bağlantılarındaki gücünü test ederek bir analiz sonucu çıkartır. Hatalarınızı ve bunların karşılığında yapmanız gerekenleri listeleyen bir web sitesi test aracıdır.

Maalesef listemizi Rankgen ile sonlandırmak zorundayız…
Sizin için seçtiğimiz ve listelediğimiz web sitesi test araçları yazısının sonuna geldik. Eğer siz de güçlü, hızlı ve seo uyumlu bir web sayfasına sahip olmak ve bizimle çalışmak isterseniz buradan iletişim sayfamıza giderek bizimle iletişime geçebilir, Web tasarım paketleri sayfamız üzerinden paketlerimize göz atabilir, ya da Web sitesi talep formumuz üzerinden bize hayalinizdeki siteyi ufak sorular yanıtlayarak aktarabilirsiniz.

Bir başka yazıda görüşmek üzere…